11 stycznia 2025r. po południu cała społeczność szkolna oraz mieszkańcy wsi Długie zgromadzili się w Domu Ludowym na „Wspólnym Kolędowaniu”. Na początku zaprezentowali się wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Długiem przedstawiając jasełka pt.” Polska Stajenka” pod koordynacją Pań Gabrieli Strzelczyk – Domin, Jolanty Gomółka oraz Justyny Łątka.
Zamysł tegorocznych jasełek polegał na przeplataniu się scen z życia przeciętnej, polskiej rodziny i jej przedświątecznego pośpiechu z tradycyjnymi, znanymi scenami biblijnymi. Tradycyjny stół wigilijny i szopka gromadzą razem każdą rodzinę, bliskich, przyjaciół, ale też osoby skłócone. Aby to podkreślić wpleciono w jasełka wątek z psem i kotem ukazujący ich odwieczny konflikt oraz ich pojednanie przy żłóbku Pana Jezusa. Podczas jasełek uczniowie naszej szkoły przypomnieli także szereg pięknych zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Całość dopełniały kolędy i piosenki świąteczne wykonane przez nasze urocze trzecioklasistki, Klaudię Dobosz oraz Milenę Drąg. Nie zabrakło też tańca, który dodał wyjątkowości całemu spektaklowi.
W jasełkach udział wzięli:
mama - Daria Munia
tata - Dawid Kowalczyk
babcia - Justyna Paszyńska
dziadek - Hubert Janik
siostrzyczki i brat - Klaudia Dobosz, Milena Drąg, Joanna Osek i Damian Świeboda
Maryja - Antonina Wodzińska
Józef - Olaf Olbrecht
Archanioł Gabriel - Bartosz Paszyński
Elżbieta - Milena Ryczek
Mędrcy - Szymon Bugiel, Antoni Szymański, Bruno Beck
Uczeń - Patryk Jucha
Nasze piękne anioły: Julia Ilkowicz, Milena Sanocka, Sabina Kobak, Gabriela Zygmunt
Rozśpiewani pasterze i owieczki: Paweł Rutka, Szymon Sanocki, Antoni Szymański, Patryk Jucha, Antonina Grunwald, Mikołaj Gierlach
Nasze przedstawienie nie mogłoby się odbyć bez milusińskich kota i psa. W roli kota - Wiktoria Korczykowska, w roli psa - Ida Kazimirowicz
Uchodźcy: Laura Osek, Nadia Garbacik, Julia Janocha, Szymon Ryczek
Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego naszego dużego przedsięwzięcia. Pani Ewie Michniewskiej za życzliwość i wspaniałą współpracę. Tacie Milenki, Panu Kacprowi Drąg za wykonanie wspaniałej stajenki oraz Pani Małgorzacie Juszczyk za choreografię do tańca aniołów.
Po jasełkach zaprezentowała się Grupa Obrzędowa „Dłużanki”, na czele z Sołtys Wsi Długie, Panią Ewą Michniewską, która przedstawiła wszystkim zgromadzonym historię kolędowania na podkarpaciu. Nie mogło również zabraknąć wspólnego śpiewania. Kolędowanie w Długiem na długo zostanie w naszej pamięci.
Gabriela Strzelczyk - Domin